4 kişinin katiline 71 yıl, oğluna 56 yıl hapis cezası

İstanbul küçükçekmece Adliyesi önünde 24 Mart 2022’de çıkan kavgada, pompalı tüfekle 4 kişinin ölümüne sebep olan Beşir Karadeniz ile oğlu Bekir Karadeniz’in yargılandığı davada karar çıktı. Beşir Karadeniz 5 suçtan toplamda 71 yıl hapis cezasına çarptırılırken oğlu Bekir Karadeniz’in 7 suçtan toplamda 56 yıl 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmedildi.

DHA’nın haberine göre Küçükçekmece 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Beşir ve Bekir Karadeniz getirilirken şikayetçi Erdal Sözer ve taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Son savunmasını yapan Beşir Karadeniz tüfeğin tesadüfen arabasında olduğunu, kendisinin saldırıya uğrayıp oğlunun yaralandığını görünce hedef gözetmeden rastgele ateş ettiğini ileri sürdü.

Son sözü sorulan Bekir Karadeniz, ise “Beşir Karadeniz benim babamdır. Onun oğlu olmak benim suçum değildir. Onun eylemlerinden ben sorumlu değilim” dedi. Beşir Karadeniz son sözünde, “Bu talihsiz olay keşke olmasaydı. Kalan ömrümü cezaevinde değil ev hapsinde geçirmek istiyorum” diye konuştu.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ

Mahkeme heyeti Beşir Karadeniz’in 3 kişiye karşı ‘Haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçunu işlediğinden toplamda 54 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Beşir Karadeniz’e 1 kişiyi de ‘Haksız tahrik altında olası kasıtla öldürme’ suçundan 15 yıl hapis cezası verilirken ‘Ruhsatsız silah taşıma’ suçundan da 2 yıl hapsine hükmedildi.

Bekir Karadeniz ise 5 kişiye karşı ‘Silahla kasten öldürmeye teşebbüs etme’ suçundan, 1 kişiye karşı da ‘Kasten basit yaralama’ suçundan toplamda 54 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Bekir Karadeniz’e de ayrıca ‘Ruhsatsız silah taşıma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Diğer sanıkların da değişen suçlardan cezalandırılmalarına karar verildi.

ERDAL SÖZER: ADALETİ ARAMAYA GELDİĞİMİZ YERDE ÖLDÜRÜLDÜK

Olayda 2 kardeşini ve yeğenini kaybeden Erdal Sözer duruşma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bulunduğumuz yerde kardeşim yeğenim ve ağabeyimi öldürmüşlerdir. Biz buraya adalet aramaya geldik. Maalesef adaleti aramaya geldiğimiz yerde öldürüldük. Düşük bir ceza vermeleri bizi oldukça üzmüş ve oldukça yaralamıştır. Adaletin peşini bırakmayacağız, takipçisi olacağız bu suçluların ceza alması için elimizden geleni yapacağız. Üç, hatta kendilerinden de birisini öldürdüler, dört aileyi çok mağdur ettiler. Acılarını biraz dindirmek için mahkemeden iyi bir sonuç bekliyorlardı. Ama istenilen sonuç çıkmadığı için bu insanlar üzülmeye devam edecekler. Kardeşim Ercan’ın ikiz bebekleri babaları vefat ettiğinde daha 1 aylıklardı, yeni 2 yaşına girdiler. Babalarını hiç görmediler” dedi.

AVUKAT MUSTAFA RUHAN: DOSYAYI İSTİNAFA TAŞIYACAĞIZ

Sözer ailesinin avukatı Mustafa Ruhan, “Bulunduğumuz noktada bundan 2 yıl önce 4 kişi öldürüldü, 5 kişi de yaralandı. Orada bulunan kişileri ayırım yapmadan, deyim yerindeyse kurşuna dizmelerinin karşılığının bu kadar bir ceza olmaması gerekir. Biz dosyayı istinafa taşıyacağız. Sonuna kadar da adalet arayışımız devam edecek. Burası adalet arayışı noktasında adalete sığınacağımız son yer ve o gün, bunun için gelmişiz. Müvekkillerimiz ve burada saldırıya uğramış sonuçta da 4 kişi ölmüş. Bu kadar bir cezayı bizim yeterli bulmamız tabii ki mümkün değil” dedi.

İDDİANAMEDEN: ARALIRANDA HUSUMET VARDI

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede Bekir Karadeniz’ in Küçükçekmece’de bulunan bir çarşıda restoran işletmecisi olduğu çarşının ve yanında bulunan inşaat alanının müteahhitliğini ise Ercan Sözer’in yaptığı ayrıca çarşıda bazı dükkanların da sahibi olduğu belirtildi. Taraflar arasındaki Bekir Karadeniz’in işletmeciliğini yaptığı işyeri nedeniyle anlaşmazlığın husumete dönüştüğünün kaydedildiği iddianamede, taraflar arasında başka soruşturma ve kovuşturma dosyalarının bulunduğuna da yer verildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir